Til Forsiden
Facebook 
  Kontakt 
 

Høje-Taastrup

Skoler:  Vejledere:  Skolernes egne websites:  

Borgerskolen
Helle O. Wurtz
borgerskolen.skoleporten.dk/sp
Charlotteskolen Türkan Geyik charlotte-skolen.skoleporten.dk/sp
Dagskolen i Hedehusene
(ungdomskole)
Peter Schou minungdomsskole.dk/?page_id=1452
Fløng Skole Türkan Geyik floengskole.skoleporten.dk/sp
Gadehaveskolen Helle O. Würtz gadehaveskolen.skoleporten.dk/sp
Hedehusene Skole Peter Schou hedehusene.skoleporten.dk/sp
Høje-Taastrup Privatskole Claus Johnsen htps.dk/
Linie 10  Malene Moll Vandel  linie10.skoleporten.dk/sp
Mølleholmskolen Palle Steenholdt moelleholmskolen.skoleporten.dk/sp
Sankt Pauls Privatskole
(privatskole)
Maj Lauritsen sanktpaulsskole.skoleintra.dk
Selsmoseskolen Claus Johnsen selsmoseskolen.skoleporten.dk/sp
Sengeløse Skole Helle O. Wurtz sengeloese.skoleporten.dk/sp
Taastrup Realskole
(privatskole)
Helle O. Würtz taastruprealskole.skoleporten.dk/sp
Taastrup Ungdomskole Peter Schou www.minungdomsskole.dk/
Torstorp Skole Peter Schou torstorpskole.skoleporten.dk/sp
Vestegnens Privatskole Heidi Berggren B. Pedersen vestegnens-privatskole.dk/
     
Specialklasser:    
Borgerskolen Lars Dupont Gertsen  
Charlotteskolen Birgit Bryld Nielsen  
Mølleholmskolen Lars Dupont Gertsen  
 
STU (pers. født d. 01.-15.) Lars Dupont Gertsen Se: Special
  (pers. født d. 16.-31.) Birgit Bryld Nielsen  
     
Ungevejledning (pers. født d. 01.-12.) Lizzie Andersen For unge op til 25 år.
Ungevejledning (pers. født d. 13.-21.) Karen-Marie Hallgren For unge op til 25 år.
Ungevejledning (pers. født d. 22.-31.) Christina Zaveri For unge op til 25 år. 

 

Uddannelsesvejledere


Birgit Nielsen - tlf: 2428 7572
birgit.nielsen66@skolekom.dk
Charlotteskolen - special
STU
 
Man: Charlotteskolen
Tirs: *
Ons: *
Tor: Ordblindeinstituttet
Fre: Ordblindeinstituttet

* Veksler mellem skolerne

Christina Zaveri - tlf: 2428 7568
christina.zaveri@skolekom.dk


Ungevejledning 
Adr: Høje-Taastrup Gymnasium, Frøgård Allé 2, 2630 Taastrup
(for 16-25 årige, født d. 22.-31. i måneden)

 
Man: Høje-Taastrup Gymn.
Tirs: Milestedet
Ons: Høje-Taastrup Gymn.
Tor: Milestedet
Fre: Milestedet
 
Claus Johnsen - tlf: 2428 7587
claus.johnsen6@skolekom.dk 

Selsmoseskolen
Høje-Taastrup Privatskole

Man: Alb. Ungeccenter
Tirs: Herstedlund Skole
Ons: Alb. Ungeccenter
Tor: Herstedøster Skole
Fre: Høje-Taastrup Privatskole/Selsmoseskolen
 

Heidi Berggren Brøndal Pedersen - tlf: 2428 7586
heidi.berggren.pedersen@skolekom.dk


Vestegnens Privatskole 

Man: Tinderhøj Skole
Tirs: Nyager Skole
Ons: *
Tor: Valhøj Skole
Fre: *

* Veksler mellem skolerne Vestegnens Privatskole samt Frederiksberg Privatskole

 

Helle O. Würtz - tlf: 2428 7554
helle.wurtz@skolekom.dk


Borgerskolen
Gadehaveskolen
Sengeløse Skole

Taastrup Realskole - privat

 
Man:  
Tirs: Gadehaveskolen
Ons: Sengeløse Skole
Tor: Gadehaveskolen
Fre:

* Veksler mellem skolerne
 

Karen Marie Hallgren - tlf: 2428 7583
karen-marie.hallgren@skolekom.dk


Ungevejledning 
Adr: Taastrupgårdsvej 139, 2630  Taastrup
Ungevejledning (for 16-25 årige, født 13.-21. i måneden)
 

 
Man: Taastrupgårdsvej
Tirs: Taastrupgårdsvej
Ons:  
Tor:  
Fre:  
 
Lars Dupont Gertsen - tlf: 2428 7575
lars.dupont.gertsen1@skolekom.dk

Borgerskolen - special
Mølleholmskolen - special
STU

 
Man:  
Tirs:  
Ons:  
Tor:  
Fre:  
 

Lizzie Andersen - tlf: 2428 7565
lizzie.andersen7@skolekom.dk


Ungevejledning
Adr: Taastrupgårdsvej 139, 2630  Taastrup
(for 16-25 årige, født d. 1.-12. i måneden)

 
Man: Glostrup
Tirs:

*Taastrupgårdsvej/Glostrup

Ons:  
Tor: Taastrupgårdsvej
Fre: Taastrupgårdsvej

*Veksler mellem kommunerne

 

Maj Lauritsen - tlf: 2428 7563
maj.moeller.lauritsen1@skolekom.dk


Høje-Taastrup Privatskole
Sankt Pauls Privatskole

 

Man:
Tirs: Islev Skole
Ons: Ungecenter2610
Tor: Ungecenter2610
Fre: Rødovre Skole

* Veksler mellem skolerne Høje-Taastrup Privatskole og Sankt Pauls Skole


Malene Moll Vandel - tlf: 2428 7585
malene.moll.vandel@skolekom.dk

Linie 10

 

Man: Linie 10
Tirs: Linie 10
Ons: UCIG
Tor: UCIG
Fre Linie 10

Palle Steenholdt - tlf: 2428 7570
palle.steenholdt@skolekom.dk


Mølleholmskolen

Man:  
Tirs:  
Ons:  
Tor:  
Fre:  

Peter Schou - tlf: 2428 7556
peter.schou1@skolekom.dk


Taastrup Ungdomsskole
Dagskolen i Hedehusene

 

 
Man: Hedegårdsskolen
Tirs: Skovvejens Skole ØST
Ons: Hedegårdsskolen
Tor: Skovvejens Skole ØST
Fre: *

* Veksler mellem skolerne

 

Türkan Geyik - tlf: 2428 7581
turkan.geyik@skolekom.dk


Charlotteskolen
Selsmoseskolen
 

 

Man: Charlotteskolen
Tirs:   Grantoften 
Ons: *
Tor: Charlotteskolen
Fre: Selsmoseskolen

*Veksler mellem skolerne




UU-Vestegnen
Vognporten 2, 1.
2620 Albertslund
Tlf: 43 32 1000
Email: uu-vestegnen@uu-vestegnen.dk

Åbningstider:
Man-tors: 08.30 til 15.30
Fre: 08.30 til 14.00


EAN: 579 800 887 0422
CVR: 28 12 79 87

Opdateret:   7. Januar | 2015
Copyright © 2015 UU-Vestegnen