Til Forsiden
Kontakt os
Albertslund

Skole- og vejlederoversigt
Skoler: Vejledere: Skolernes egne websites:
Albertslund Lille Skole Helle Würtz albertslundlilleskole.dk
Brøndagerskolen (specialskole) Thilde Frøbjerg Eskildsen broendager.dk

Albertslund-Ungecenter 10.kl.

Kim H. Christensen albertslund-ungecenter.skoleporten.dk 
Egelundskolen Palle Steenholdt egelundskolen.dk
Herstedlund Skole Ulla Schneller herstedlund skole
Herstedvester Skole Palle Steenholdt herstedvesterskole.albertslund.dk
Herstedøster Skole Svend Juul herstedoesterskole.albertslund.dk
Albertslund-Ungecenter Kim H. Christensen albertslund-ungecenter.skoleporten.dk 
Specialklasser Ulla Schneller
EGU Gitte Shutzman
STU Se: Special Vejledning
Ungevejledning (pers. født d. 1.-15.) Anne-Grethe Mathiesen For unge op til 25 år.
Ungevejledning (pers. født d.16.-31.) Henrik Johansen Evertsen For unge op til 25 år.

   


Uddannelsesvejledere

Se vejledernes ugeplan for dag/sted hvor vejlederen kan træffes i Albertslund



Anne-Grethe Mathiesen - tlf: 2428 7552
anne-grethe.mathiesen6@skolekom.dk


Ungevejledning (16-25 årige, født d. 1.-15. i måneden)
Adr: Vognporten 2,1. 2620 Albertslund
Projekt Ung i uddannelse - Glostrup Kommune


Man: Se tir. og fre.
Tirs: Glostrup Rådhus
Ons: Se tir. og fre.
Tor: Se tir. og fre.
Fre: UU-Vestegnen




Gitte Shutzman
- tlf: 2428 7589
gitte.shutzman@skolekom.dk


EGU, Mentor

Man: Albertslund Jobc.
Tirs: Albertslund Jobc.
Ons: UU-Vestegnen
Tor: UU-Vestegnen
Fre: UU-Vestegnen




Helle O. Würtz - tlf: 2428 7554
helle.wurtz@skolekom.dk



Albertslund Lilleskole - privat
Gadehaveskolen - inkl. special
Taastrup Realskole - privat
Vestegnens Privatskole


Man: Taastrup Realskole
Tirs: Gadehaveskolen
Ons: Vestegnens Privatskole
Tor: Gadehaveskolen
Fre: *

* Veksler mellem skolerne




Henrik Evertsen - tlf: 2428 7590
henrik.evertsen@skolekom.dk


Ungevejledning

Adr: Vognporten 2,1. 2620 Albertslund
(for 16-25 årige, født d. 16.-31. i måneden)


Man: Jobc. Albertslund
Tirs: UU-Vestegnen
Ons: UU-Vestegnen
Tor: Ballerup
Fre: Ballerup




Karen-Marie Hallgren - tlf: 2428 7583
karen-marie.hallgren@skolekom.dk


Albertslund Jobcenter, Ungeenheden
Adr: Kongsholmscenteret, Liljens Kvarter 2-6, 2620  Albertslund


Man: UU-Vestegnen
Tirs: Rødovre Jobc.
Ons: Albertslund Jobc.
Tor: Albertslund Jobc.
Fre: Albertslund Jobc.




Kim Høyer Christensen - tlf: 2428 7558
kim.hoejer@skolekom.dk


Albertslund-Ungecenter - 10. klasse
Albertslund-Ungecenter - dagundervisning


Man: 10. element
Tirs: 10. element
Ons: 10. element
Tor: 10. element
Fre: 10. element




Palle Steenholdt
- tlf: 2428 7570
palle.steenholdt@skolekom.dk


Egelundskolen
Herstedvester Skole



Man:
Tirs:
Ons:
Tor:
Fre:   




Svend Juul - tlf: 2428 7562
svend.juul@skolekom.dk


Herstedøster Skole

Man: Vestervangskolen  
Tirs: Herstedøster Skole
Ons: Frederiksberg Privatskole
Tor: Herstedøster Skole
Fre: *

* Veksler mellem skolerne
Frederiksberg/vestervang især



 
Thilde Frøbjerg Eskildsen - tlf: 2428 7572
thilde.frobjerg@skolekom.dk


Brøndagerskolen
(specialskole)
Ordblindeinstituttet

Man: *
Tirs: Brøndagerskolen
Ons: UU-Vestegnen - STU
Tor: Ordblindeinstituttet 
Fre: UU-Vestegnen 

* Veksler mellem skolerne




Ulla Schneller
- tlf: 2428 7587
ulla.schneller1@skolekom.dk


Borgerskolen - special
Egelundskolen - special
Herstedlund Skole
Herstedvester Skole
 - special
Herstedøster Skole - special


Man: Herstedlund Skole 
Tirs: Herstedøster Skole
Ons: Herstedlund Skole
Tor: Borgerskolen
Fre: Herstedlund Skole

* Veksler mellem specialklasserne på Egelundskolen og Herstedvester Skole


Opdateret:  24. september| 2014 Copyright © 2014 UU-Vestegnen